Jak inwestować w nieruchomości – poradnik

W Polsce ceny mieszkań wciąż rosną, a liczba chętnych stale się powiększa. Z tego powodu inwestowanie w nieruchomości stało się bardzo popularnych sposobem na lokowanie pieniędzy. W myślach niektórych ludzi dochód pasywny z mieszkań pozwoliłby im na utrzymanie się z wynajmowanych lokali.

Zakup mieszkania pod wynajem.

Jeśli masz zamiar wykupić mieszkanie, to dobrym wyjściem może okazać się jego późniejszy wynajem, na przykład studentom lub osobom pracującym. Na początek wybierz dobrą lokalizację, czyli blisko uczelni lub zakładu pracy. Atrakcyjna lokalizacja zachęci przyszłych lokatorów do osiedlenia się właśnie w twoim mieszkaniu.

Wynajem mieszkania to także pewna możliwość stałego dochodu. W większych miastach Polski zawsze można liczyć na najemców, a szczególnie w niektórych sezonach, takich jak rozpoczęcie roku akademickiego . Ponieważ popyt jest dużo większy niż podaż, to fakt posiadanie mieszkania stawia cię na wygranej pozycji.

House Flipping, czyli nieruchomości na sprzedaż.

Zachód przyniósł nam modę na zakupy mieszkań do remontu, ich odnowienie i zyskowną sprzedaż. Niektórzy z kupujących nie mogą pozwolić sobie na oczekiwanie na remont. Potrzebują oni już teraz gotowego produktu. House Flipping umożliwia zaspokojenie potrzeb obydwu grup. Sprzedający otrzymują zainwestowane pieniądze wraz z zyskiem. Kupujący wchodzą w posiadanie odnowionego i gotowego do pełnienia swych funkcji lokalu.

Inwestycje w multiapartamenty.

Niektórzy uważają ten rodzaj inwestycji za szczególny przypadek House Flippingu. Ponieważ najem dużej nieruchomości będzie zawsze mniej opłacalny od wynajmu kilku, warto na przykład kupić duży apartament i podzielić go na biura lub pokoje. Takie inwestycje może przynieść spore zyski, szczególnie w miejscach, gdzie występuje spora dostępność dużych lokali. Czy nie lepiej jest wynająć lokal trójce osób niż jednej?

Najem krótkoterminowy.

To dość kontrowersyjna metoda najmu, gdyż wiele osób nie zgadza się z opinią o jej opłacalności. Prawdopodobnie najem mieszkania lub pokoju na kilka lub kilkanaście dni będzie miał sens w przypadku turystów i miejscowości turystycznych.

W miejscowościach, do których przybywają turyści, najem krótkoterminowy może okazać się strzałem w dziesiątkę, gdyż może on konkurować nawet z usługami hotelarskimi. W tych przypadkach możesz liczyć na bardzo szybkie przychody.

Jak można się przekonać, inwestowanie w nieruchomości może przyczynić się do sporych zysków i uzyskania stałego dochodu. Problem może okazać się dbałość o wynajęte pokoje lub biura, ponieważ nie zawsze można trafić na wynajmujących dbających o porządek i powierzone mienie. Jeśli jednak masz do dyspozycji pewną sumę pieniędzy, to inwestycje w nieruchomości będą jedną z możliwości jej ulokowania.

Autor

  • Radca specjalizujący się w doradztwie podatkowym. Posiada lata doświadczenia, które zdobył w pracy w organach finansowych. Absolwent wydziału prawa. Jego zainteresowania to podróże, spacery i spędzanie czasu z rodziną.

2 Comments

  1. Swoje oszczędności postanowiłem zainwestować w nieruchomości. Obecne niskie stopy procentowe nie dają już wysokich zysków z lokat. Wydaje mi się, że wyłożenie nieco pieniędzy na zakup mieszkania i późniejszy jego wynajem pozwoli mi także na zwrot części koszów.

Dodaj komentarz