Skąd wzięły się znaki zodiaku?

Potocznie wiadomo, że znaki zodiaku powstały dzięki gwiazdozbiorom. Są to po prostu ich nazwy, które nadali im Sumerowie trzy lub cztery tysiące lat temu. Zodiak jest to jednak pas na sferze niebieskiej. W jego obszarze znajduje się słońce, które w ciągu roku zatacza pełen obieg. Kąt 360 stopni został podzielony na dwanaście różnych części, stąd właśnie w astrologii wyróżnia się dwanaście różnych znaków zodiaku. Gwiazdozbiory przecinają ekliptykę (ta została podzielona przez Babilończyków) , jest ich trzynaście i mają różne rozmiary. Właśnie dlatego nie można jednoznacznie utożsamiać znaków zodiaku z gwiazdozbiorami.

Już w starożytności próbowano badać wpływ gwiazd na życie i losy człowieka. Znak zodiaku nadawano ze względu na to, jaki gwiazdozbiór widoczny był podczas narodzin danego człowieka. Wierzono bowiem, że ruchem planet i gwiazd kierują Bogowie. Stąd przy narodzinach przepowiadano jakie życie czeka daną osobę. W czasach współczesnych znaki zodiaku służą do tworzenia horoskopów.

Słowo „zodiak” oznacza zwierzę. Znaki przyporządkowane zostały do czterech różnych żywiołów:

  • ogień

Należą do nich lew, baran i strzelec. Mówi się, że osoby mające któryś z tych znaków są to osoby wesołe, inteligentne i towarzyskie.

  • ziemia

Należą do nich panna, koziorożec i byk. Ludzie z tymi zodiakami są uparte, dbają o dobra materialne.

  • powietrze

Są to waga, wodnik i bliźnięta. Według horoskopu osoby urodzone w dacie tych znaków są energiczne i pomysłowe.

  • woda

Przypisuje się ją rybom, skorpionom i wodnikom. Osoby te posiadają silną intuicję, są skryte.

Część ludzi wierzy i żyje według horoskopów, stosuje się do ich rad. Inni uważają jednak, że są one nieprawdą, że są to tylko wyimaginowane bajki dla dzieci. Czytając jednak horoskop na pewno miało się nieraz wrażenie, że jest on strzałem w dziesiątkę i odpowiada naszym aktualnym przeżyciom i rady zawarte w nim mogą nam pomóc. Gdy przeczyta się także powyższe opisy żywiołów, stwierdzić można, że odwzorowują one dokładnie ludzi o danym zodiaku. Należy zadać sobie pytanie, czy to prawda czy po prostu wmawiamy sobie, że wszystko do siebie pasuje.

Autor

  • Radca specjalizujący się w doradztwie podatkowym. Posiada lata doświadczenia, które zdobył w pracy w organach finansowych. Absolwent wydziału prawa. Jego zainteresowania to podróże, spacery i spędzanie czasu z rodziną.

2 Comments

  1. Znaki zodiaku powstały dawno dawno temu, a z tego co mi wiadomo w skutek zmiany osi krążącej Ziemi niebo wygląda trochę inaczej, niż w starożytnym Sumerze. Z tego wynika, że obecne horoskopy są nieprecyzyjne. Dlatego przestałam w nie wierzyć i wolę tarota.

  2. Nie wiem czy wiecie, ale za nazwy gwiazdozbiorów odpowiadają starożytni Sumerowie. Powstały one tysiące lat temu. Wtedy też uznano, że mają one wpływ na losy świata. Nie bez powodu, nasza przyszłość i nasze decyzje już dawno zostały zapisane w gwiazdach.

Dodaj komentarz